Historia

Przedborów po raz pierwszy wzmiankowany jest w 1337 roku. Wówczas utworzono dekanat ostrzeszowski, w którego skład weszła tutejsza parafia. W 1578 roku Jan Przedborowski ufundował budowę drewnianego kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego, który w następnym roku poświęcił biskup wrocławski. W 1679 roku Kazimierz Ostrowski sfinansował wzniesienie nowej świątyni – pw. św. Idziego. Budowla stanęła na fundamentach poprzedniej. 29 lipca 1893 roku spłonęła od uderzenia pioruna. Pięć lat później na jej miejscu zbudowano obecny kościół. Poświęcono go w 1902 roku. Przez jakiś czas, do 1931 roku, należał do parafii Mikstat. W czasie II wojny światowej w świątyni znajdowało się więzienie, a na plebani – posterunek żandarmerii.

Nawa kościoła postawiona jest na rzucie prostokąta. Przylega do niej pięciobocznie zamknięta absyda wsparta szkarpami. Do prezbiterium dostawiona jest zakrystia. Nawę przykrywa dach dwuspadowy. Wieża wzniesiona na planie kwadratu zwieńczona jest namiotowym hełmem z krzyżem. Znajduje się w niej portal główny. Okna zakończone są pełnołukowo. Widnieją w nich witraże.

Nawa nakryta jest drewnianym stropem, natomiast prezbiterium – sklepieniem żebrowym. Wnętrze absydy w całości pokryte jest malowidłami przedstawiającymi narodziny i śmierć Chrystusa, wizerunki Maryi, św. Józefa, Jezusa, Boga Ojca oraz postaci aniołów. Na złączeniu żeber umieszczono gołębice symbolizującą Ducha Świętego. W miejscu ołtarza głównego znajduje się obraz ukazujący św. Idziego. Drewniana chrzcielnica ozdobiona jest złoceniami i zwieńczona krzyżem. Do wyposażenie kościoła należą również obrazy z wizerunkami świętych, w tym Madonny z Dzieciątkiem. Na ścianach zawieszone są płaskorzeźbione stacje Drogi Krzyżowej. Nad wejściem do kościoła usytuowana jest drewniana empora chórowa wsparta na słupach. Znajdują się na niej ograny. Bezpośrednio pod linią stropu, na ścianach nawy, widnieje pasek barwnej polichromii.

W pobliżu kościoła, po drugiej stronie drogi znajduje się głaz, ufundowany przez parafian i Nadleśnictwo Przedborów, z tablicą poświęconą św. Janowi Pawłowi II. Upamiętnia on pielgrzymkę papieża Polaka i jego wizytę w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku. Od 2017 roku stanowisko proboszcza w Przedborowie obejmuje ks. Aleksander Nawrocki.

Czytaj również: